Ako rozpoznať vozidlo poškodené záplavou a vyhnúť sa jeho kúpe? – 10 TIPOV

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Voda, veľký nepriateľ auta, dokáže novému nič netušiacemu majiteľovi pekne znepríjemniť život a zničiť radosť z nového prírastku do rodiny. Kúpili ste auto po ktorom ste tak moc túžili, no po pár mesiacoch používania vám prestane hrať rádio, po zapnutí smeroviek vám blikajú stretávacie svetlomety a nerovnomerný chod motora vám naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Po prehliadke v servise vám opravár oznámi “kúpili ste utopenca”. Čo s takým autom? Auto je nepredajné, nepojazdné. Neostáva vám nič iné ako ho opravovať do nemoty alebo ho odstaviť a zmieriť sa so situáciou.

Ako teda predísť tejto nepríjemnej situácii? Spísali sme pre vás 10 jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu utopené auto odhaliť.

1. Zistite si niečo o histórii vozidla

Podľa VIN čísla vozidla sa už dnes dopátrate k veľmi cenným informáciám, ktoré vám dokážu vytvoriť si ako taký obraz o pôvode a histórii vozidla

2. Čuch, vynikajúci detektor utopenca

V momente ako z auta ucítite pach plesne alebo blata, situácia je jednoznačná. Nie je potreba ďalšej investigatívy. Pozor si však dajte aj na príliš prevoňané auto, snažiace sa zakryť práve tieto zápachy.

3. Kontrola svetiel

Badáte vo svetlách stopy po vode? Môže to byť línia od hladiny vody alebo zarosené vnútro svetiel. Alebo ste našli na svetlomete malú vyvŕtanú dierku? Je potreba zbystrieť.

4. Pozrime sa pod kapotu

Zakalený olej v motore, špinavé papierové filtre, nezvyčajné nečistoty ktoré voda nanosila do motorového priestoru môžu byť taktiež zlým znamením.

5. Zákutia

Preskúmajte prstom ťažko dostupné miesta ako napríklad rohy pod kapotou, v kufri, pod palubnou doskou. Ťažko dostupné miesta sú miestami ktoré sa aj ťažko čistia a odstraňujú stopy záplav. Badáte náznaky bahna?

6. Preskúmajte sedačky

Proces sušenia vozidla od vody zahŕňa demontáž sedačiek. Skontrolujte skrutky ktorými sú sedadlá upevnené vo vozidle, ak badajú známky opotrebenia, sedadlá boli s istotou vyberané z vozidla. Nemuselo to však byť v dôsledku záplav samozrejme, aj v čistiarni sa bežne vyberajú sedadlá pri veľkom jarnom upratovaní, no je to ďalšia možná nápoveda.

7. Ako sú na tom látkové materiály?

Dôkladne skontrolujte koberčeky a čalúnenie. Sú zatuchnuté, sfarbené alebo vykazujú známky toho že boli zablatené? Alebo sú komplet vymenené?

8. Matice a skrutky

Hrzdzavé hlavy skrutiek a skrutiek pod prístrojovou doskou alebo na iných skrytých miestach môžu taktiež naznačovať záplavu.

9. Zdvihák

Ak máte možnosť zobrať vozidlo do servisu na zdvihák a pozrieť sa na podvozok detailnejšie, určite neváhajte. Podvozok môže ukrývať kopu ďalších známok záplavy. Mimochodom, ak sa jedná naozaj o utopené vozidlo, je dosť možné že vám predajca auta nedovolí zobrať vozidlo do servisu, v takom prípade ruky preč.

10. Finále – testovacia jazda

A ako vždy keď kupujete vozidlo, prevetráte ho na testovacej jazde, kde sa v prípade odhaľovania povodňového vozidla budete sústreďovať hlavne na elektroniku. Funguje všetko ako má?

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Posledné články

Sleduj nás

Odoberať newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit